ProduktNytt!

Utendørs bevegelses-melder i ny design

 

Vi hjelper deg å velge riktig dimmer

 

Nye radiatortermostater kan redusere energiforbruket med 23 prosent

 

Testos varmebildekameraer
med nye muligheter

 

Vindu U-verdi 0,8

Vindu med U-verdi bedre enn
0,8 W/m2K

LED- belysning Karl Johan 14 

I 2009 ble cirka 130 armaturer med 12V 50W halogenlamper skiftet ut med LED-armaturer på TV2-bygget som ligger i Karl Johans gate 14 i Oslo. Foto: Tekniske Nyheter

 

Fasadebelysningen på TV2-bygget på Karl Johan:

 

– Har skiftet én LED-armatur på to år

 

– I 2009 ble cirka 130 armaturer med 12V 50W halogenlamper skiftet ut med LED-armaturer. I løpet av to år er det kun en armatur som er skiftet på grunn av teknisk feil.
 
Av Tekniske Nyheter 20.12.2011
 
– Tidligere, da fasaden til Karl Johans gate 14 (TV2-bygget) ble belyst med halogen, gikk det lyskilder ofte. Realiteten var da at mange armaturer ble stående mørke. Man kunne jo ikke gå opp med lift hver gang det hadde gått en lyskilde, så det var veldig ofte ujevnt lys der, sier key account manager Vidar Solberg i iGuzzini illuminazione Norge AS. De har levert LED-armaturene til TV2-bygget i Karl Johans gate 14.
 
– Tidligere bestod fasadebelysningen i Karl Johansgate 14 av armaturer med 12V 50 watt halogen. I 2009 ble disse gamle armaturene skiftet ut med samme type, men med LED-lyskilde, sier Solberg. – De ble skiftet en for en, samme antall med samme plassering.
 
Fra 50 til 3 watt
– Halogen-lyskildene var på 12V 50 watt, inkludert trafo forbrukte de litt mer. Den ble skiftet til en LED-armatur som er på 3 watt. Med driver forbruker den cirka 4 watt. Og en besparelse på mer enn 90 prosent er ikke å forakte. Effekten er senket fra 6,5 KW til ca 0,5 KW, sier teknisk ansvarlig Truls Haugen i iGuzzini illuminazione Norge AS. – Fasaden fremstår som like fin, om ikke finere i lyset av LED.
 
Led-belysning Karl Johan 14
 
 
 
 
Bildet viser LED-armaturen som er montert i Karl Johans gate 14.
Foto: Tekniske Nyheter
 
 
– Det som er viktig er at man toner ned lyset til det som er nødvendig, og ikke ”pøser på ” med alt for mye lys. Man kan selvfølgelig installere mer effekt med LED for å få enda mer lys, men påTV2- bygget var det ikke nødvendig, sier Haugen.
 
– Lysdesignet var i utgangspunktet bra, så det gjorde vi ikke noe med, fortsetter han. – Vi samarbeidet godt med elentreprenøren da de rehabiliterte fasaden.
 
Gjennomsnittlig levetid for en 12V-halogenlyskilde er 2 000 timer. – Det vil si at etter 2 000 timer vil cirka 50 prosent av lyskildene være mørke, sier Haugen.
 
Med halogen vil man oppleve at lyskildene går ofte. – Det lønner seg da å ta gruppeskift, slik at man bytter alle lyskildene samtidig, sier Haugen. – LED-lyskilden som nå er montert, har en estimert levetid på 50 000 timer. Det vil si mer enn 10 års vedlikeholdsfri belysning.
 
 
 
Dette er et utdrag av en sak som du i sin helhet finner i EnergiRapporten
nr. 38/2011.  Du kan bestille abonnement på EnergiRapporten her!
 
Arrangementer
Energieffektivisering

28,2 Kurs i energiledelse og enøk, Kronen Gård , Sandnes (Lyse)
20,3 Kurs i energiledelse og enøk,  Sola Strand Hotell (Lyse)
6,3 Energieffektivisering i kommunene - Eksempler på
gode tiltak, Oslo  
19,9 Lys og energibruk, Lysaker (Lyskultur)

 


Mangler et arrangement i oversikten? Klikk her!


Forside
Kontakt
 
Bioenergi
Energieffektivisering
Solenergi
Varmepumper

Tekniske Nyheter - Energirapporten

 

 

 

 

 

 
Informasjon om
EnergiRapporten

 
Les en prøveutgave
av EnergiRapporten


Bestill abonnement her!

Tekniske Nyheter- DriftsAktuelt forside 1003

 

 

 

 

 

 
Informasjon om
DriftsAktuelt

Søk i tekniskenyheter.no
Loading