Flissilo Kasper asylmottak

 
Flissiloen på Kasper asylmottak er på 48 m3. Foto: Tekniske Nyheter

– Kan velge å støpe flissilo selv

 
Flisanlegget ved Kasper asylmottak kommer fra Finland. Det ble fraktet i to deler og satt sammen på stedet. Siloen kommer i den ene delen, og fyrhuset i den andre. Man kan også velge å kjøpe bare fyrhusdelen og å støpe en silo selv. Da kan man få tre til fire ganger så stor silo hvis man ønsker det.
 
Av Tekniske Nyheter 19.11.2011
 
Dette sier markedsansvarlig Mattis Strande i Tangen Automasjon AS. Selskapet har levert flisanlegget på Kasper asylmottak.

– Vi kjøper noen slike anlegg fra utlandet, og vi lager en del selv på verkstedet vårt i Hokksund. Det kommer an på hvilken kjeletype og modell kunden vil ha, sier Strande.
I flissiloen på Kasper er det stangmatere som transporterer flisa videre inn i kjelen. – Først er det stangmatere som ligger i bunn av siloen. De dytter flisa bortover ned i et u-trau. Der ligger det en siloskrue som transporterer flisa direkte til en fallsjakt, som deretter slipper flisa ned i en brennerskrue, sier Strande.
 
Mattis Strande
 
 
 
– Vi har merket stor etterspørsel etter bondevarme det siste året, sier markedsansvarlig Mattis Strande i Tangen Automasjon AS.
 
 
 
 
– I siloen på Kasper er det to stangmatere. Hvis du støper silo selv, og bygger den bredere, kan det hende vi setter inn tre eller flere stangmatere isteden. Det kommer an på størrelsen, sier Strande. Stangmatere kan også leveres som kjørbar konstruksjon dersom man ønsker å bygge hele anlegget uten å benytte seg av høydeforskjeller i terrenget.
 
Billigst å velge standardmodul
– Hvorvidt en kunde bør investere i en standardmodul, er avhengig av hvor stor kjele han trenger. Det er ikke alle kjeler som får plass i en standardmodul. Blir det for stort effektbehov får du ikke plass på grunn av kjelens fysiske størrelse. Har du for liten kjele må du vurdere om det kan være rimeligere å bruke eksisterende bygningsmasse, sier Strande. – Grovt sett bør kjelene være på mellom cirka 250 og 700 KW. Er de større enn det, kan det være vanskelig å få plass. Er kjelene mindre blir det ofte kostbart med dobbeltcontainer som på Kasper, og man bør vurdere plassbygging eller en mindre containerløsning, sier Strande.
 
 
Dette er et utdrag av en sak som du i sin helhet finner i EnergiRapporten
nr. 36/2011.  Du kan bestille abonnement på EnergiRapporten her!
 
Arrangementer
Bioenergi

14,2 Halm som biobrensel, Bioforsk Apelsvoll
21,2

Halm som biobrensel,Mære landbruksskole

13.14.3 Fra skog til bioenergi i Nord-Norge,  Radisson Blu, Tromsø (NoBio / Forest Power)

29-31. 5

World Bioenergy 2012, Jönköping Sverige

29-31. 5

World Pellets 2012, Jönköping Sverige


 


Mangler et arrangement i oversikten? Klikk her!


Forside
Kontakt
 
Bioenergi
Energieffektivisering
Solenergi
Varmepumper

Tekniske Nyheter - Energirapporten

 

 

 

 

 

 
Informasjon om
EnergiRapporten

 
Les en prøveutgave
av EnergiRapporten


Bestill abonnement her!

Tekniske Nyheter- DriftsAktuelt forside 1003

 

 

 

 

 

 
Informasjon om
DriftsAktuelt

Søk i tekniskenyheter.no
Loading