Myrtun borettslag


Norges nordligste borettslag som fyrer med pellets

 
Myrtun borettslag i Mo i Rana, som består av to boligblokker på 12 etasjer med til sammen 116 leiligheter, er det nordligste borettslaget i Norge som bruker pellets til oppvarming.
 
Tekst og foto: Tekniske Nyheter, august 2011
 
Opprinnelig ble borettslaget varmet opp med olje og elektrisitet. Etter ombygging er pellets hovedenergibærer og står for over 95 prosent av energileveransen, mens olje blir benyttet som spisslast i kalde perioder.

– Anlegget i Myrtun borettslag ble startet opp i juni 2010. Det er et oppvarmet areal på 9 300 m2, og effekten på brenneren er 400 KW. Borettslaget bruker cirka 2 GWh med energi i løpet av året, sier prosjektansvarlig Kjell Moan i M Trade AS. Borettslaget og M Trade AS har inngått avtale om at M Trade tar hånd om energileveransen og sørger for at borettslaget til en hver tid har tilstrekkelig med varme. Avtalen går over 15 år og inkluderer vaktmestertjenester.

Kjell Moan
 
 
 
Prosjektansvarlig Kjell Moan i M Trade AS.
 
Foto: M Trade
 
 
 
– Det var et initiativ fra borettslaget selv som satte i gang prosessen som førte til at de valgte pellets, forteller Moan. – De har brukt strøm og olje tidligere, og de så at det ikke var noen framtid med denne kombinasjonen. Oljen var kostbar og på vei ut, og fra 2012 ville tariffen knyttet til den utkoblbare kraften bli avviklet. De ønsket i tillegg å være bidragsytere for et bedre miljø, og gjennom Enovas støtteordning falt den siste brikken på plass. Alt dette la et grunnlag for å se annerledes på varmeforsyningen i borettslaget, sier Moan.
 
Importerer 2 000 tonn pellets
Meyership AS, som er hundre prosent eier av MTrade AS, inngikk i februar 2005 en 10-årsavtale med Skellefteå Kraft AB om levering og salg av Solett Biopellets til Trøndelag, Nordland, Troms og Finnmark. Selskapet importerer cirka 2 000 tonn pellets per år til anleggene på Helgeland. Skellefteå Kraft AB har to fabrikker, en i Skjellefteå som produserer 135 000 tonn per år og en i Storuman som maksimalt skal produsere 105 000 tonn, men den er ikke i full produksjon ennå. – Vi henter pellets fra Storuman som ligger bare 22,5 mil fra Mo i Rana, sier Moan. – Det betyr at det er en overkommelig transportlengde til indre Helgeland. Derimot er det en litt større utfordring når vi skal levere lengre ut mot kysten.
 
Leverer pellets til 10 anlegg på Helgeland
M Trade leverer pellets til ti forskjellige anlegg på Helgeland totalt. I hovedsak er det kommunale anlegg som skoler og syke- og omsorgssentre. Det er Rana og Hemnes kommuner som er de største kjøperne. – Gjennom vårt søsterselskap Bioentreprenør AS kan vi tilby våre kunder både prosjektering og leveranser av komplette varmesentraler, sier Moan.

– Det første anlegget kom i stand i samarbeid med Rana kommune. Der ble det valgt en løsning hvor M Trade drifter og eier anlegget. I dette anlegget kjøper Rana kommune varmen for en fast kWh-pris, sier Moan. – Senere har Rana kommune kjøpt flere anlegg som de eier selv. Etter hvert meldte også Hemnes kommune seg på, og der ble det bygd to anlegg på forskjellige syke- og omsorgssentre.
Nivået på pelletssiloene ute på de forskjellige anleggene blir sjekket ved bruk av en webbasert løsning.

– Når det er behov for mer pellets planlegger vi transporten gjennom vårt moderselskap Meyership som står for logistikken. Der sitter det meglere som legger opp billastene, sier Moan. – Kundene vet ikke når pelletsen kommer, vi bare sørger for at det er pellets i siloene til enhver tid. – I tillegg til at vi ser pelletsnivået i siloene på web, så får vi også en melding på sms når nivået går under en viss grense, sier Moan.
 
Vedlikehold viktig fra dag én
Moan mener at det er et poeng at et pelletsanlegg trenger mer nøyaktig oppfølging enn en oljekjele. – Men på den annen side har ikke brukerne vært opptatte av hvordan tilstanden har vært i oljekjelene. De har ikke vært klar over hvor mye sot og forurensing det kan være i en oljekjele. Det har ført til at kjelene har gått veldig uøkonomisk, uten at noen har tatt tak i den problematikken, sier Moan.
 
Dette er et utdrag av en sak som du i sin helhet finner i EnergiRapporten
nr. 20/2011.  Du kan bestille abonnement på EnergiRapporten her!

 
 
Arrangementer
Bioenergi

29-31. 5

World Bioenergy 2012, Jönköping Sverige
29-31. 5 NoBios busstur - World Bioenergy 2012 - Jönköping (NoBio)
22.-23.5 Installasjon av biobrensel-anlegg i Varmesentralen, Oslo (NoBio)

29-31. 5

World Pellets 2012, Jönköping Sverige


 


Mangler et arrangement i oversikten? Klikk her!


Forside
Kontakt
 
Bioenergi
Energieffektivisering
Solenergi
Varmepumper

Tekniske Nyheter - Energirapporten

 

 

 

 

 

 
Informasjon om
EnergiRapporten

 
Les en prøveutgave
av EnergiRapporten


Bestill abonnement her!

Tekniske Nyheter- DriftsAktuelt forside 1003

 

 

 

 

 

 
Informasjon om
DriftsAktuelt

Søk i tekniskenyheter.no
Loading