Følg produksjonen i canadisk solfanger-anlegg

 

ProduktNytt!

Solceller
Ny generasjon tynn-film solceller


Solfanger på hus

Lanserer en ny generasjon solfangere

Solenergi – og anleggsstyring blir en ny og interessant opplevelse

Storøya Grendesenter Eivind Gärtner

Driftsansvarlig på Storøya Grendesenter, Eivind Gärtner, foran den forreste raden av solfangere på Storøya Grendesenter.

- Ingen driftsproblemer med solvarmeanlegget

I februar 2010 ble et solvarmeanlegg på Storøya Grendesenter på Fornebu satt i drift. – Solfangeranlegget har vært veldig stabilt og fint. Det har ikke vært driftsproblemer knyttet til det, sier driftsansvarlig på Storøya Grendesenter, Eivind Gärtner.

Tekst og foto: Tekniske Nyheter

Storøya Grendesenter ligger midt på den tidligere rullebanen til Fornebu flyplass. Senteret består av en barneskole, en barnehage, et familiesenter med helsestasjon, en bordtennishall og en idrettshall, og er på 12 000 m2. Barnehagen er et passivhus, og barneskolen er bygd med lavenergistandard. Senteret skal etter hvert varmes opp med fjernvarme. Foreløpig leveres varmen av en elektrokjele.
 
Gärtner styrer varmen ved hjelp av et SD-anlegg levert av Normatic. – Stopper ventilasjonen eller en pumpe, eller det blir for varmt eller kaldt i et rom, så får vi alarm i form av en melding på mobilen, sier han.
 
Belysningen på Storøya Grendesenter er stort sett bevegelsesstyrt. – Det er kun en liten del av lyset som slås av og på med brytere, sier Eivind Gärtner.

120 m2 med solfangere

På taket av Storøya Grendesenter er det satt opp 120 m2 med plane solfangere. De er plassert i tre rader. Solfangerne skal levere tappevann til Storøya Grendesenter. Vinkelen på fangerne er 45 grader, og de er plassert mot syd-sydøst. Solfangeranlegget er trykkbasert.
 
– De plane solfangerne, som vi selger, er optimalisert for tappevannstemperatur på rundt 60 grader, som er den dominerende delen av markedet, sier teknisk rådgiver Axel Bjørnulf i Schüco International KG, avd. Norge. Selskapet har levert solvarmeanlegget på Storøya Grendesenter. – I et skoleanlegg som har behov for varme tidlig på dagen, er det en fordel at solfangerne står i retning syd-syd/øst.
 
Aksel Bjørnulf – Jeg tror mer kunnskap i VVS- bransjen er viktig for å få større utbredelse av  solvarme, sier teknisk rådgiver Axel 
Bjørnulf i Schüco International KG, avd. Norge.

Ved overopphetning går anlegget i "stagnasjon"

Fra solfangerne på taket veksles varmen via en varmeveksler til tre akkumulatortanker på til sammen 6 000 liter. Fra akkumulatortankene overføres varmen til varmtvannsberederne.
 
Blir temperaturen i akkumulatortanken så høy at den ikke tar imot varme fra solfangerne, kan anlegget gå i "stagnasjon". – Dette skjer når solfangerne ikke får avgitt varme. Da stopper sirkulasjonen i solfangerne, og temperaturen kan bli så høy at sirkulasjonsvæsken fordamper. Overskytende sirkulasjonsvæske blir da overført til ekspansjonstanker, sier Bjørnulf.
 
Storøya akkumulatortanker Solvarmeanlegget på Storøya Grendesenter har tre akkumualtor-
tanker, hver på 2 000 liter.
 
– Når temperaturen synker, går anlegget automatisk over til normal drift igjen.
– Styringsboksen styrer hele systemet basert på temperaturmålinger. Er det for lav temperatur i solfangeren, stopper pumpene. Kan ikke systemet kvitte seg med varmen går det i stagnasjon, og hvis temperaturen i akkumulatortankene er høyere enn i varmtvannsberederne, overføres varme fra akkumulator til varmvannsberederne, sier Bjørnulf.
 
Dette er et utdrag av en sak som du i sin helhet finner i EnergiRapporten
nr. 18/2011.  Du kan bestille abonnement på EnergiRapporten her!

 

 

Arrangementer
Solenergi
9.-11. 7 The IEA Solar Heating and Cooling Programme’s International Conference on Solar Heating and Cooling for Buildings and Industry (San Francisco, USA)
18.-20.9 EuroSun 2012: ISES-Europe Solar Conference, Croatia
24-25. 10 Kurs innen Solenergi, Bergen (VVS-foreningen, Skarland Press)
 

Mangler et arrangement i oversikten? Klikk her!


Forside
Kontakt
 
Bioenergi
Energieffektivisering
Solenergi
Varmepumper

Tekniske Nyheter - Energirapporten

 

 

 

 

 

 
Informasjon om
EnergiRapporten

 
Les en prøveutgave
av EnergiRapporten


Bestill abonnement her!

Tekniske Nyheter- DriftsAktuelt forside 1003

 

 

 

 

 

 
Informasjon om
DriftsAktuelt

Søk i tekniskenyheter.no
Loading